ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանի ելույթը «Բեռլինի Պատ 30 - մասնատված քաղաքից դեպի ազատությունների քաղաք» համաժողովում
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը մասնակցել է նոյեմբերի 7-ից 11-ը Բեռլինում կայացած «Բեռլինի Պատ 30-մասնատված քաղաքից դեպի ազատությունների քաղաք» համաժողովին: ԱԺ փոխնախագահն իր ելույթում ասել է.
«Կա ինչ որ մի բան, որ չի սիրում պատ...»
շատ ուրախ եմ, որ որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ՝ միացել եմ այս պատմական իրադարձությանը՝ Բեռլինյան պատի անկման 30 ամյակին:
Շնորհակալություն եմ հայտնում Մշակութային դիվանագիտության ակադեմիայի ներկայացուցիչներին՝ հրավերի, ինչպես նաեւ այս համաժողովին ելույթ ունենալու հնարավորության համար:
Ես բարձր պետական պաշտոն եմ զբաղեցնում Հայաստանում, բայց այսօր չեմ խոսի միայն որպես պետական պաշտոնյա: Այլ կխոսեմ նաեւ որպես 2018թ.-ին Հայաստանում տեղի ունեցած Թավշյա հեղափոխության մասնակից, որն այլ կերպ հայտնի է որպես Սիրո եւ համերաշխության հեղափոխություն: Կխոսեմ որպես ակտիվիստ, ով իր ներդրումն ունեցավ Հայաստանի ժողովրդավարացման գործընթացում: Կխոսեմ որպես մարդ, ով դեռ մանուկ հասակում բավական ազդվել է Բեռլինյան պատի անկումից: Կխոսեմ որպես մեկը, ով ավելի ուշ՝ ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, միացավ բոլոր նրանց շարքերին, ովքեր շարժման մեջ դրեցին գլոբալ ավտորիտարիզմի կառուցվածքը ճեղքող անիվները:
Մեկ տարի առաջ՝ 2018թ.-ի աշնանը, հայ ժողովուրդը որոշեց է՛լ ավելի առաջ տանել հեղափոխական ալիքները եւ սկսեց պայքարել համակարգային կոռուպցիայի դեմ մեր երկրում: Հայ ժողովուրդը վճռական էր իր որոշման մեջ՝ «տեղահանել Հայաստանի նախորդ կիսաավտորիտար վարչակազմի կողմից կառուցված բարձր աշտարակի աղյուսները»:
Եվ որպես առաջնային քայլ սահմանվեց նոր եւ ազատ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպումը Հայաստանում: Նոր խորհրդարանի ձեւավորումից հետո մենք՝ Հայաստանի նոր կառավարության եւ այլ ժողովրդավարական ինստիտուտների հետ համատեղ, ձեռնամուխ եղանք նոր բարեփոխումների իրականացմանը, այդ թվում՝ նախորդ վարչակազմի կողմից ստեղծված խոչընդոտների վերացմանը:
Իմ խոր համոզմամբ՝ այս համատեղ ջանքերն ավելի ընդարձակ ենթատեքստի մաս են կազմում, մեր նախաձեռնությունները շարունակական են եւ համահունչ են այն տրամաբանությանը, որ սկսել են բեռլինցիները եւ նախկին Արեւելյան բլոկի ու Խորհրդային երկրների հասարակությունները գրեթե երեք տասնամյակ առաջ:
Ճակատագրի հեգնանքով Բեռլինյան պատը, որը բաժանման ցուցադրական խորհրդանիշ էր, այսօր դարձել է միավորում խորհրդանշող հիշողություն՝ ընդդեմ երկաթյա վարագույրների, ընդդեմ վախի, ընդդեմ քաղաքական հալածանքների:
Բեռլինյան պատը մեր բոլորի համար բարիկադների թե՛ այս եւ թե՛ այն կողմում գտնվող մարդկանց համար հիշողություն է այն մասին, որ պատը պա՛տ է, որ պատը կարող է բաժանել ընտանիքներ, որ պատը կարող է ներսը դարձնել դուրս, որ այն կարող է տարբերակված լինելու մեր կեղծ պատկերացումները, ուրիշության մասին մեր թյուր ընկալումները դարձնել սովորական մարդկանց առօրյա կանոնավոր կյանքի իրականություն:
Այդկերպ, այն ինչ որ մենք այսօր նշում ենք, միայն միջազգային եւ ներքին քաղաքականության խնդիր չէ: Այս իրադարձությունը փոխեց Եվրոպայի քաղաքական քարտեզը եւ նշանավորեց ժողովրդավարության վերածնունդն ամբողջ մայրցամաքում: Այսօր մենք նաեւ նշում ենք մի իրադարձություն, որը կրկին միավորեց ընտանիքներ, մարդկանց հաղորդեց շարժունակություն /մոբիլություն/, ազատության եւ համերաշխության զգացողություն:
Այսօր մենք մեծարում ենք մի իրադարձություն, որը, ըստ իս, ամբողջությամբ ընդգծում է, թե ինչ է նշանակում լինել մարդ, ապրել որպես մարդ եւ գործել որպես մարդ: Ներկան, որում մենք ապրում ենք, կարող է ավելի պայծառ թվալ, քան այն անցյալը, որը մենք ունեցել ենք: Բայց դա անցյալ է, որը երբեք չպետք է մոռանալ: Ձեռքբերման ուրախությունը մեզ չպետք է դարձնի կույր անցյալի հանգամանքների նկատմամբ, որոնք երբեւէ՝ դեռեւս 1961թ.-ին, հնարավոր դարձրին ստանալու բազմաթիվ բացասական հետեւանքներ՝ քաղաքի երկայնքով անցնող պատի պատճառով:
Այսօրվա միջոցառումն ընդգծում է նաեւ անցյալից դասեր քաղելու կարեւորությունը: Մենք պետք է մտածենք քաղաքական պայմանների եւ քաղաքական մտածողության մասին, որոնք թույլ տվեցին ատելությունը հասցնել այդպիսի մասշտաբների: Մենք պետք է պարզենք դրանց պատճառները եւ վերլուծենք այն ծանր հետեւանքները, որոնք հետեւում են բոլոր նմանատիպ որոշումներին:
Այդ իսկ պատճառով, շատ կարեւոր է, որպեսզի մենք հանձնառություն ստանձնենք՝ չթողնել ոչ մի աղյուս աղյուսի վրա, երբ խոսքը վերաբերում է այն պատերի քանդման մասին, որոնք մեզ մասնատում են կամ այն պատերի քանդման մասին, որոնք խարխլում են ժողովրդավարությունը:
1989թ.-ը բուռն տարի էր: Գարնան վերջին եւ ամռան սկզբին, երբ Հունգարիայի բնակիչները սկսեցին հեռացնել Հունգարիայի եւ Ավստրիայի միջեւ եղած սահմանային ցանկապատը, եւ երբ Բեռլինի բնակիչները նոյեմբերին քանդում էին իրենց ամոթի պատը, Հայաստանի ժողովուրդը նույնպես, մեկ տարի շուտ, սկսեց վիճարկել Խորհրդային ռեժիմի կողմից մեր վրա դրված սահմանները: Հայ ժողովրդի նպատակն էր օրինական գործիքակազմի միջոցով եւ խաղաղ ճանապարհով հաղթահարել հայկական երկու հատվածների միջեւ ճեղքումը, որոնք բնակվում էին բուն Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզում: Այդ օրերին, երբ Բեռլինում տապալվեց սառը պատերազմի ժամանակաշրջանի ամենացայտուն խորհրդանիշը, Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունները, անում էին ամեն հնարավորը, որպեսզի ճնշեն այդ ժողովրդավարական զարգացումները:
Նրանք շրջափակեցին Հայաստանը, ինչպես նաեւ Լաչինի միջանցքը՝ միակ ուղին, որը կապում էր Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղի հետ: Դա սրեց իրավիճակը, եւ տարածաշրջանում սկիզբ առավ մեծ մասշտաբների ռազմական դիմակայություն:
Երեք տասնամյակ անց հակամարտությունը շարունակում է մնալ չկարգավորված:
Թեեւ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը հանվեց, բայց առ այսօր Հայաստանի սահմաններն Ադրբեջանի հետ, հետեւապես նաեւ Թուրքիայի հետ շարունակում են մնալ փակ:
Այս կիսասառեցված հակամարտության ուրվականը, մինչեւ վերջերս, հանդիսանում էր շատ կարեւոր ետին պլանային գործոն, արդյունավետ գործիք՝ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում, որտեղ իրավիճակն անփոփոխ է, ժողովրդավարական նկրտումները ճնշելու, մարդու իրավունքների խախտումներ իրականացնելու եւ դրանք արդարացնելու, բարեփոխումների եւ փոփոխությունների ժողովրդական պահանջներն անուշադրության մատնելու, եւ որ ամենակարեւորն է՝ տեղի կիսաավտորիտար ռեժիմների դիրքերի ամրությունը պահպանելու համար:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը երկար տարիների ընթացքում ստեղծել է հսկայական խոչընդոտներ այս տարածաշրջանում սահուն երկարաժամկետ ժողովրդավարության անցման եւ կայուն բարգավաճման համար:
Դառը հաբերը, որոնք Գերմանիայի եւ իմ ժողովուրդը պետք է կուլ տային, նույնը չէին; Այնուամենայնիվ, երկու փորձություններ էլ ցույց են տալիս, որ չկա այնպիսի ավտորիտարիզմ, որը կարող է հասնել հաջողության՝ փորձելով մարդկանց ընդմիշտ պառակտել: Չկան այնպիսի պատեր, ինչպես նաեւ շրջափակումներ կամ բարիկադներ, շղթաներ կամ զսպաշապիկներ, որոնք հավիտյան են:
Եվ իսկապես, ավտորիտար ռեժիմների բնույթն այնպիսին է, որ նրանք պետք է մտցնեն սահմանափակումներ եւ սերմանեն անհանդուրժողականություն: Իրենց բնույթով ավտորիտար ռեժիմները պետք է նկարեն երկաթյա վարագույրներ եւ կառուցեն պողպատե կամ ծանր բետոնե պարիսպներ: Իրենց բնույթով ավտորիտար ռեժիմները պետք է մարդկանց պարտադրեն մտքի եւ գործողությունների անշարժություն:
Բայց միեւնույն ժամանակ մարդկային ոգու բնույթն այնպիսին է, որ կգտնի ազատագրման դարպասներ: Այդ իսկ պատճառով, մենք չպետք է աչք փակենք մարդու այս հիմնական հատկության վրա: Փոխարենը, մենք պետք է կյանք հաղորդենք այդպիսի ձգտումներին, մենք պետք է մարմին հաղորդենք այդպիսի պահանջներին, ինչպես նաեւ խրախուսենք ազատ մտքի, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների ու համերաշխության արժեքները՝ լինի դա մեր երկրի ներսում, թե արտաքին աշխարհում:
Անխուսափելի է, որ երկաթյա վարագույրները մի օր կվերանան: Անխուսափելի է նաեւ այն, որ մի գեղեցիկ օր ավտորիտարիզմի պատերը նույնպես կփլուզվեն: Բայց նրանք նաեւ անջնջելի հետք են թողնում մեր հիշողություններում: Նրանք միշտ թողնում են իրենց հետեւից վնասի հետքեր՝ անհավասարություն եւ անտագոնիզմ:
Կարեւոր է ընդգծել, որ ցանկացած պատի ֆիզիկական քանդումն առաջացնում է դատարկություն, որը հարատեւ է դարձնում իր անտեսանելի ներկայությունը՝ պառակտման ներկայությունը մեր գլուխներում եւ մեր կյանքերում:
Բեռլինի պատը խորհրդանշում էր ցավը, տարանջատումը, բռնաճնշումները եւ անտագոնիզմը: 30 տարի առաջ դրա քանդումը հույս եւ հավատ էր ներշնչում, որ մենք կանգնած ենք նոր դարաշրջանի շեմին: Շատ բան է փոխվել, բայց նաեւ գաղտնիք չէ, որ տարանջատումը, որը բաժանում էր Արեւելքն Արեւմուտքից ամբողջությամբ չի հաղթահարվել:
Անտեսանելի բաժանարար պատերը շարունակում են ծածուկ կերպով ապրել նույնիսկ այն հասարակությունների ներսում, որոնք ունեն կայացած ժողովրդավարության բազմամյա ավանդույթներ: Տագնապալի է այն փաստը, որ Եվրոպայում նկատվում են հակաժողովրդավարական ուժերի աճ:
Նրանց սեպառատիստական եւ բաժանարարության հռետորաբանությունը նպատակ ունի գտնել ճանապարհներ՝ վերականգնելու համար Եվրոպայի՝ արեւմուտք-արեւելք ճեղքումը:
Մենք պետք է շատ լուրջ ուշադրություն դարձնենք այդպիսի զարգացումների վրա եւ դրանք դիտարկենք որպես սթափության կոչ: Ժողովրդավարության այս նոր մարտահրավերները Բեռլինյան պատի անկման 30-ամյակին տալիս են նոր նշանակություն:
Այս տարելիցը պետք է ոգեշնչի մեզ շարունակելու մեր ծնողների գործը, բայց ավելի նրբանկատ եւ ավելի մեծ զգայունությամբ՝ գոյություն ունեցող անտեսանելի պատերի նկատմամբ: Դա պահանջում է խիզախություն, ինչպես նաեւ համբերություն եւ հետեւողականություն: Այդպիսով, առաջին հերթին մենք կկարողանանք հայտնաբերել անտեսանելի պատերը եւ հետո նոր միայն քայլեր ձեռնարկել դրանք քանդելու ուղղությամբ: Իսկապես, այսօր մեր խնդիրն է՝ քանդել այդպիսի խոչընդոտները եւ խրախուսել հավասարությունը եւ համերաշխությունը:
Մենք հիշում եւ հասկանում ենք, որ ֆիզիկական պատերը դրանք սովորաբար անտեսանելի պատերի արդյունքն են: Բայց մենք պետք է նաեւ հասկանանք, որ անտեսանելի պատերի քանդումը, այնպես ինչպես ժողովրդական ազատագրական ցանկացած ուրիշ այլ հեղափոխություն, պահանջում է հարատեւ նվիրվածություն եւ անդադար ջանք: Երբ ժողովրդական հեղափոխությանը պակասում են շարունակականությունը եւ բարեփոխումները, այն իր տեղը զիջում է քաղաքական բաժանումներին եւ նոր՝ տեսանելի եւ անտեսանելի պատերի կառուցմանը:
Այդ խոչընդոտները ես դիտարկում եմ որպես մեր պատմության չար խոցեր: Նրանք արմատական բուժման կարիք ունեն, որին մենք կարող ենք հասնել մեր՝ մշակութային, տնտեսական, քաղաքական եւ հասարակական կապերի ինտենսիվ փոխանակման եւ ամրապնդման ճանապարհով:
Մեր ծնողների սերնդի շնորհիվ Բեռլինյան պատն այլեւս գոյություն չունի: Հիմա մեր հերթն է՝ հաղթահարելու համար արեւելքի եւ արեւմուտքի միջեւ գոյություն ունեցող անդունդն՝ ավելի անվտանգ եւ երջանիկ աշխարհ կառուցելու համար:
Այսօր՝ Բեռլինյան պատմի անկումից 30 տարի անց, ժողովրդավարությունն ավելի քան երբեւէ եռանդուն նվիրյալների կարիք ունի: Ես հավատում եմ, որ մենք՝ այստեղ հավաքվածներս, ունենք ընդհանուր պարտավորություն: Ես հավատում եմ, որ մենք բոլորս ուզում ենք քանդել բոլոր իրական եւ երեւակայական պատերը, որոնք մեզ բաժանում են: Ես հավատում եմ, որ մենք բոլորս հավատարիմ ենք ամբողջ աշխարհում ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների տարածման ու ամրապնդման խնդրին:
Մենք պետք է կառուցենք սիրո եւ համերաշխության կամուրջներ, որպեսզի պատերի եւ ինժեներական խոչընդոտների կառուցման համար անհրաժեշտ շինարարական նյութերի պակաս զգանք:
Ռոբերտ Ֆրոստն իր հայտնի՝ «Պատի նորոգումը» բանաստեղծության առաջին տողերում գրում է. «Կա ինչ որ մի բան, որը չի սիրում պատ»: Ռոբերտ Ֆրոստը չի հստակեցնում «ինչ որ բան հասկացությունը» եւ անորոշ է մնում, թե ով կամ ինչը չի սիրում պատ: Ես շատ կցանկանայի հավատալ, որ այդ «ինչ որ բանը» Մարդկությունն է»:

Выступление вице-спикера НС Л.Назарян на форуме “Берлинская стена 30 – от разделенного города к городу свобод”
7-11 ноября вице-спикер НС Л.Назарян приняла участие в форуме “Берлинская стена 30 – от разделенного города к городу свобод”, выступив с нижеприводимой речью:
“Есть что-то, не любящее стену...”
Очень рада, что как вице-спикер НС РА причастна к этому историческому событию – 30-летию падения Берлинской стены.
Благодарю представителей Академии культурной дипломатии за приглашение, а также за возможность выступить на этом форуме.
В Армении я занимаю высокую государственную должность, но сегодня не буду говорить лишь как государственное должностное лицо. Буду говорить также как участник совершенной в Армении в 2018-м Бархатной революции, которая иначе известна как Революция Любви и Согласия. Буду говорить как активист, которая внесла свой вклад в процесс демократизации Армении. Буду говорить как человек, который еще в детском возрасте был взволнован падением Берлинской стены.   Буду говорить как один из тех, кто позднее, после развала СССР, влился в ряды всех тех, кто привел в движение колеса, разрушающие структуру глобального авторитаризма.
Год назад, осенью 2018 г., армянский народ решил еще более продвинуть революционные волны и начал борьбу с системной коррупцией в нашей стране. Армянский народ был тверд в своем решении – “убрать кирпичи воздвигнутой прежней полуавторитарной администрацией Армении высокой башни”.
И в качестве первого шага была организация новых и свободных парламентских выборов в Армении. После формирования нового парламента мы, совместно с новым правительством и другими демократическими институтами, приступили к реализации реформ, в том числе к устранению созданных прежней администрацией препятствий.
По моему глубокому убеждению, эти совместные усилия составляют часть более широкого подтекста, наши инициативы преемственны и созвучны той логике, которой были привержены берлинцы и общества прежнего Восточного блока и Советских стран почти три десятилетия назад.
По иронии судьбы Берлинская стена, являвшаяся показательным символом разделения, сегодня стала символизирующим единство воспоминанием – против железных занавесов, против страха, против политических преследований.
Берлинская стена для всех нас – людей по эту или ту сторону баррикад – воспоминание о том, что стена есть стена, может разделять семьи, может сделать внутреннее внешним, может различать наши ложные представления, наши   искаженные восприятия инаковости  превратить в реальность повседневной нормальной жизни обычных людей.
Иначе говоря, то, что мы сегодня отмечаем, проблема не только международной и внутренней политики. Это событие изменило политическую карту Европы и ознаменовало возрождение демократии на всем континенте. Сегодня мы также отмечаем событие, которое вновь объединило семьи, сообщило людям мобильность, чувство свободы и солидарности.
Сегодня мы чествуем событие, которое, по-моему, полностью подчеркивает, что означает быть человеком, жить как человек и действовать как человек. Настоящее, в котором мы живем, может казаться более светлым, чем прошлое, которое мы имели. Но это прошлое, которое никогда не надо забывать. Радость достижений не должна нас делать слепыми в отношении обстоятельств прошлого, которые когда-либо, еще в 1961-м, сделали возможными многочисленные негативные последствия – из-за протянувшейся посреди всего города стены.
Сегодняшнее мероприятие подчеркивает также важность усвоения уроков прошлого. Мы должны думать о политических условиях и политическом мышлении, позволивших довести ненависть до таких масштабов. Мы должны выяснить их причины и проанализировать те тяжелые последствия, которые следуют за всеми подобными решениями.
Именно поэтому крайне важно, чтобы мы взяли на себя обязательство не оставлять камня на камне, когда речь идет о разрушении стен, разъединяющих нас или расшатывающих демократию.
1989 год был бурным. В конце весны и начале лета, когда жители Венгрии стали ломать пограничные  заграждения между Венгрией и Австрией, и когда жители Берлина в ноябре рушили свою стену позора, народ Армении также, годом раньше, начал оспаривать установленные для нас Советским режимом границы. Целью армянского народа было законным   инструментарием и мирным путем устранить разделение между жителями двух армянских образований – собственно Арменией и автономной областью Нагорного Карабаха.   В те дни, когда в Берлине рухнул самый яркий символ периода холодной войны, власти Советского Азербайджана делали все возможное, чтобы подавить эти демократические развития.
Они заблокировали Армению, а также Лачинский коридор – единственный путь, соединяющий Армению с Нагорным Карабахом. Это накалило обстановку, и в регионе сложилось военное противостояние больших масштабов.
Спустя три десятилетия конфликт продолжает оставаться неурегулированным.
Хотя блокада Лачинского коридора была снята, но до сих пор границы Армении с Азербайджаном, следовательно и с Турцией, продолжают оставаться закрытыми.
Призрак этого полузамороженного конфликта, до последнего времени, является весьма важным фоновым фактором, эффективным инструментом в Армении и Азербайджане, где ситуация неизменна для подавления демократических устремлений, нарушений прав человека и их оправдания, игнорирования требований народа о реформах и переменах, и, что самое главное, - для сохранения прочных позиций местных полуавторитарных режимов.
Нагорно-Карабахский конфликт за долгие годы создал колоссальные препоны в этом регионе для   плавного долговременного перехода к демократии и устойчивого процветания.
Горькие таблетки, которые должны были проглотить народы Германии и Армении, не были одинаковыми. Тем не менее, оба испытания показывают, что нет такого авторитаризма, который может достичь успеха, пытаясь разделить людей навсегда. Нет таких стен, а также блокад или баррикад, цепей или смирительных рубашек, которые вечны.
И действительно, характер авторитарных режимов таков, что они должны внедрять ограничения и насаждать нетерпимость. По своему свойству авторитарные режимы должны рисовать железные занавесы и строить стальные или железобетонные ограды. По своему характеру авторитарные режимы должны навязывать людям неподвижность мысли и действий.
В то же время характер человеческого духа таков, что найдет ворота освобождения. Именно поэтому мы не должны закрывать глаза на это основное свойство человека. Взамен мы должны сообщать жизнь таким стремлениям, должны сообщать плоть подобным требованиям, а также поощрять ценности свободной мысли, демократии, прав человека и солидарности – будь то внутри нашей страны, или во внешнем мире.
Неизбежно, что железные занавесы когда-нибудь исчезнут.  Неизбежно также, что в один прекрасный день стены авторитаризма также обрушатся. Но они оставляют неизгладимый след в наших воспоминаниях. Оно всегда оставляют за собой следы вреда – неравенства и антагонизма.
Важно подчеркнуть, что физическое уничтожение любой стены   вызывает пустоту, которая делает долгим свое незримое присутствие – присутствие разброда в наших головах и в нашей жизни.
Берлинская стена символизировала боль, раздор, репрессии и антагонизм. 30 лет назад ее разрушение   вселяло надежду и веру, что мы стоим на пороге новой эпохи. Многое изменилось, но также не секрет, что раздор, который разделял Запад и Восток, не преодолен полностью.
Невидимые разделительные стены продолжают исподволь жить даже в тех обществах, где многолетние традиции состоявшейся демократии. Тревожен факт роста в Европе антидемократических сил.
Их сепаратистская риторика направлена на поиски путей восстановления в Европе раздвоения Запад – Восток.
Мы должны обратить весьма серьезное внимание на такие развития и рассматривать их как призыв к отрезвлению. Эти новые вызовы демократии придают 30-летию падения Берлинской стены новое значение.
Эта годовщина должна воодушевить нас продолжать дело наших родителей, но с большей тонкостью и чувствительностью отнестись к существующим незримым стенам. Это требует смелости, а также терпения и последовательности. Таким образом, в первую очередь мы сможем обнаружить невидимые стены и лишь потом предпринять шаги для их разрушения. Действительно, сегодня наша задача – устранить подобные препоны и поощрить равенство и согласие.
Мы помним и понимаем, что физические стены – обычно итог невидимых стен. Но мы также должны понять, что разрушение невидимых стен, так же как и любая другая народно-освободительная революция, требует постоянной преданности и неустанных усилий.  Когда народной революции не хватает продолжения и реформ, она уступает свое место политическому разделению и возведению новых, видимых и невидимых, стен.
Эти препятствия я рассматриваю как дурные язвы нашей истории. Они нуждаются в радикальном лечении, которого мы можем достичь путем интенсивного обмена и упрочения наших культурных, экономических, общественно-политических связей.
Благодаря поколению наших родителей Берлинской стены больше не существует. Сейчас наша очередь преодолеть существующую между Востоком и Западом пропасть – для созидания более безопасного и счастливого мира.
Сегодня, спустя 30 лет после падения Берлинской стены, демократия нуждается, более чем когда-либо, в энергичных поборниках. Я верю, что у нас, собравшихся здесь, общее обязательство. Я верю, что мы хотим разрушить все реальные и воображаемые стены, разделяющие нас. Я верю, что все мы верны задаче распространения и укрепления демократии и прав человека во всем мире.
Мы должны создать мосты любви и согласия, чтобы чувствовать нехватку необходимых стройматериалов для возведения стен и инженерных препятствий.
Роберт Фрост в первых строках своего известного стихотворения “Ремонт стены” пишет: “Есть что-то, не любящее стену”. Роберт Фрост не уточняет  понятие “есть что-то”, и остается неясным, кто или что не любит стену. Мне очень хотелось бы верить, что это “есть что-то” – Человечество”.